Družební pobyt žáků ze Starego Miasta PDF Tisk Email

druzebni pobyt zaku ze starego miasta Naše obec Petrovice u Karviné spolupracuje s Gminou Stare Miasto v Polsku. Spolupráce obcí byla rozšířena také o kooperaci mezi školami, sportovními a zájmovými organizacemi. V rámci této spolupráce vycestovalo 25 našich dětí v loňském školním roce do Polska, kde se seznámily s žáky Szkoły Podstawowej im. gen. Józefa Bema w Starym Mieście a poznávaly kulturu a historii této oblasti Polska.

V úterý 14. 5. 2019 přijelo 25 žáků polské základní školy na návštěvu k nám, kde společně s 25 dětmi naší školy měli strávit 4 dny. Odpoledne proběhlo slavnostní uvítání v Kulturním centru, děti zhlédly film o Petrovicích, prezentace žáků o naší škole a Karviné. I když nám počasí nepřálo, prohlédly si děti z Polska nejznámější místa Petrovic – dřevěný kostel Nanebevstoupení Páně v Dolních Marklovicích, Zámeček Petrovice i římskokatolický kostel sv. Martina.

V prostorách hotelu Dakol se uskutečnil seznamovací večer plný her, soutěží a nechybělo také tvoření, při kterém si děti vyrobily „náramky přátelství", které si pak mohly vyměnit se svými přáteli nejen z Polska.

V úterý jsme všichni navštívili Zámek Fryštát v Karviné, kostel Povýšení svatého Kříže a kostelní věž, prohlédli si nákupní centrum Corso Karviná a prohlídka města byla zakončena u kostela sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech, který známe jako „šikmý kostel".

Družební setkání nebylo zaměřeno pouze na kulturu a historii Karviné a Petrovic, ale také na sport. Všichni jsme se ve středu odpoledne za stálého deště rozjeli do Dolní Lomné, kde jsme v prostorách hotelu Excelsior měli strávit další 2 dny. Kromě her a soutěží děti navštívily bazén, zahrály si bowling a ve čtvrtek jsme spolu vyrazili do hor. Konečně vysvitlo sluníčko a nás čekal výšlap na Kamenitý a dále pak na Slavíč. Naši polští přátelé nejsou na návštěvu hor zvyklí, byl to pro ně jistě nezapomenutelný zážitek.

Večer jsme uspořádali slavnostně, připomněli jsme si zážitky uplynulých dnů, rozdali si navzájem upomínkové dárečky a večer zakončili diskotékou.

V pátek nás čekala návštěva bobové dráhy v Mostech u Jablunkova, která byla pro naše přátele z Polska velkou adrenalinovou atrakcí. Následovalo srdečné loučení, dokonce ukáply i malé slzičky a pak se obě skupiny dětí vydaly zpátky domů do Petrovic a Starego Miasta. Fotografie zde.

Děkujeme Obecnímu úřadu v Petrovicích u Karviné a Gminie Stare Miasto za to, že umožnili uskutečnění této akce, na kterou budeme všichni ještě dlouho vzpomínat.

Mgr. Renáta Krátká